Binance

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar
Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir kredi kullanımı sırasında eğer banka ipotek rehini talep ediyor ise taşıtlar her zaman ilk akla gelenler oluyor.

Çünkü araç ipotekli kredi veren bankalar hem taşıt hem de ihtiyaç kredisi anlamında destek olabiliyor.

Verilecek kredisin tutarı tamamen bu taşıtın eksper değerine bağlı oluyor.

Araç kredilerinde araç rehini pek çok banka tarafından sağlansa da ihtiyaç gibi genel kredilerde araç rehini kabul eden banka sayısı çok fazla değildir.

Bu krediler genellikle daha uzun vadeli ve yüksek limitli tutarlar için kullanılmaktadır.

Ticari Kredilerde de Mümkün

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler kapsamında araç ipotekli kredi veren bankalar artık iş makinaları rehini ile de kredi imkanı sağlıyor.

Ancak otomobil söz konusu olduğunda marka, tip ve modele göre belirlenen eksper değerinin %50’sine kadar kredi kullandırılıyor.

Genellikle kredi notu düşün ve yüksek limitli kredi talebinde bulunanlar için bu yöntem uygulanıyor.

Ticari faaliyet gösteren firmalar da yüksek limitli kredilerinde ticari araçlarını rehin gösterebiliyor. Bu kredilerdeki asıl amaç, çekilen kredinin faizli bedelini aracın karşılıyor olmasıdır.

Hangi Bankalar Bu Krediyi Veriyor

2018 yılında araç ipotekli kredi veren bankalar listesine göz atıldığında TEB, İş Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, Halkbank, QNB Finansbank ve Denizbank göze çarpıyor.

Bu bankalar araç rehini yanında kişilerden gelir beyanı da talep ederler.

Alacaklarını güven altına almak isteyen bankalar hane geliri konusunda da hassas davranmaktalar. Vakıfbank bu kredilerde vade aralığını 48 aya kadar sunuyor.

Denizbank ise 1. Ve 2. El araçlara uygun faizler ile ihtiyaç kredisi sunuyor.

Şuan en uygun kredi oranı %1,26 ile Vakıfbank’a ait. %1.35 faiz oranı ile Halkbank ve %1.36 faiz oranı ile ziraat bankası en uygun kredi faiz oranını veren bankalar arasında yer alıyor.

Ayrıca araç rehini ile konut kredisinden faydalanmak isteyenler 360 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabiliyor.

Öte yandan en sık tercih edilen bankalardan olan Denizbank’ın da güncel faiz oranı %1.35 olarak belirlenmiş durumda. Gerekli olan tüm evraklar ile birlikte bu bankalara başvuru sağlayarak düşük faizli kredi kullanmak mümkün.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir