Binance

Antalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Doğal Mekan

Türkiye’de tatil denilince akla gelen ilk şehri Antalya hem tarihi güzellikleri hem doğal oluşumları hem de her sınıfa hitap eden tatil seçenekleri ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir.

 

1- Kaputaş Plajı

antalya kaputaş

 

Kalkan ve Kaş arasında yer alan “kanyon ağzı plajı” olan bölge tamamen doğal bir plajdır. Özel araçlar veya toplu taşıma ile ulaşabildiğiniz bu plaja araç yolunun yanından 187 basamak inerek ulaşıyorsunuz. Altın rengi kumu ve turkuaz mavisiyle hayranlık uyandırıyor.

 

2-Kurşunlu Şelalesi

antalya kurşunlu şelalesi

Merkeze 22 km uzaklıkta bulunan Şelale, tabiat parkı içinde yer almaktadır. 2 kilometrelik kanyonun içinde yer alan şelale 18 metreden dökülen büyük bir kol ve küçük akıntılardan oluşmaktadır. Bu kollar 7 tane göleti bağlamaktadır.

 

3-Manavgat Şelalesi

antalya manavgat şelalesi

Merkeze 72 kilometre mesafedeki Manavgat ilçesine 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Manavgat nehrinin üzerinde bulunan şelale nehir sularının 3-4 metrelik falezden akmasıyla meydana gelir. Alçaktan akmasına rağmen geniş ve yüksek debili akar.

 

4-Düden Şelalesi

antalya düden

Merkeze 10 kilometre uzaklıkta yer alan şelaledir. Aşağı Düden ve Yukarı Düden olarak iki kola ayrılır. Toplu taşıma ile rahatça ulaşılabilen bu bölge yazın 09:00- 19:30 arası ziyaretçilere açılır.

 

5-Oymapınar Gölü

antalya oymapınar

Manavgat ilçesi yakınlarındaki bu gölde doğa yürüyüşleri, gölde tekne turu orman ve dağ gezintisi yapmak mümkündür. Ayrıca bu bölgede kişisel aktiviteler yapabilirsiniz.

 

6-Köprülü Kanyon

antalya köprülü kanyon

Isparta’dan başlayıp Antalya’ya kadar uzanan Köprüçay’ı içine alan doğal yapıdır. Bu bölgede kamp yapmak mümkün olduğu gibi Köprüçay üzerinde Rafting yapmak mümkündür.

 

7-Adrasan Koyu

antalya adrasan

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bu koyda birçok küçük işletme yer almaktadır. Doğal plajında denize girip eğlenebilir, dalış okullarıyla dalış yapabilirsiniz. Gezinizde antalyada mutlaka görülmesi gereken 7 doğal mekan listenizi unutmayın.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir