Binance

Android DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?
Android DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android DNS değiştirme, normalde telefonlarda olan bir özellik değildir. Fakat bazı yabancı uygulamalar sayesinde bu mümkündür. Özellikle Türkiye’de kullanılan bazı VPN uygulamaları bu iş için idealdir.

Zenmate uygulamasının başını çektiği VPN uygulamaları DNS değiştirmek için en kolay yöntemdir.

Sadece Play mağazasına veya Apple mağazasına VPN uygulamasının ismi yazılmalıdır. Daha sonra çıkacak uygulama indirilir ve kurulur.

Android DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?
Android DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

VPN uygulaması açıldıktan sonra DNS Türkiye olarak gözükecektir. Bu DNS ayarını, başka ülkelerin sunucularına yönlendirerek VPN değiştirilebilir.

Bir başka DNS değiştirme yöntemi de ağ ayarlarından yapılmasıdır. Ağ ayarlarından gerekli işlemler yapıldıktan sonra DNS ayarı değiştirilebilir.

Fakat bu ayar pek tercih edilmez. Çünkü bu ayar telefonların root ayarlarını bozduğu için kullanılması tavsiye edilmez.

DNS Ayarları Eski Haline Nasıl Getirilir?

DNS ayarlarını eski haline getirmek için nasıl değiştirildiğin bilinmelidir. Bunun için iki farklı yöntem kullanılır.

İlk olarak bir uygulama veya program kullanıldıysa, DNS ayarını düzeltmek için uygulama veya program silinmelidir. Aksi halde sorun hayla teşkil etmeye devam edecektir.

Bir başka yöntem ise cihazın içine sıfırlama atmak veya fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır.

Bu yöntem pek kullanılmaz fakat en etkili yöntemde kesinlikle budur. Sorun bu yöntem ile ortadan kesin olarak kalkacaktır.

Fakat sorun ağ ayarlarından kaynaklanıyor ise muhtemelen modem sıfırlanmalıdır. Modem sıfırlandığı takdirde bu sorun da ortadan kalkacaktır.

DNS Ayarlarını Değiştirmek Güvenli Midir?

DNS ayarlarını değiştirmek kesinlikle güvenli değildir. Öncelikle VPN veya DNS değiştiren araçlar yabancı kişiler tarafından yapıldığı için birtakım bilgiler istiyorlar.

Bu bilgiler kesinlikle verilmemelidir. Bu bilgiler sayesinde yılda yüzlerce kişi dolandırılıyor.

En sağlıklı VPN veya DNS değiştirici uygulama Zenmate uygulamasıdır. Bu uygulama tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılırken herhangi bir kişisel bilgiyi de istemiyor.

DNS Ayarlarını Değiştirmek İnterneti Yavaşlatır Mı?

DNS ayarlarını değiştirmek interneti yavaşlatabilir. Fakat bu DNS sunucularına bağlanan ülkenin interneti ve veri akışı ile ilgilidir.

Bağlanılan ülkenin veri akışı ne kadar hızlı ise internette o oranda hızlanır. Bağlanılan ülkenin veri akışı ne kadar yavaş ise internette o oranda yavaşlar.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir