Binance

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları
Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Vera bitkisinin bir çok faydası bulunmaktadır. Kabızlıktan, güzelliğe, cilt nemlendirmeden, zayıflamaya kadar onlarca etkisi vardır. Aloe Vera, çeşitli ev yapımı ilaçlarında hazırlanmasında kullanılmaktadır. Bu bitki hem ağızdan alınıp hemde cilde sürülerek yarar sağlar.

Aloe Veranın Faydaları

1. Cildi Tedavi Eder : Bu maddenin en önemli kullanım amaçlarından biri cilt üzerinde kullanımıdır yani cilt bakımı için önemlidir. Yara gibi cilt sorunlarında kan dolaşımını hızlandırır ve iyileşme sürecini arttırır. Ayrıca yanık gibi vakalardada büyük fayda sağlamaktadır. Güneş yanıkları içinde aloe vera kremini doktorlar şiddetle önermektedir.

2. Kabızlık sorunu : Bu bitkinin öz suyu ile ishal meydana getirilir ve bağırsaklar temizlenir. Ayrıca vücudu arındırmaya yönelikte etkileri büyüktür. Fakat bu uygulamayı çok sık yapmanız tavsiye edilmez. Aksi taktirde bağırsakların bir takım fonksiyonu kaybolabilir.

3. Bağırsak ve mideye karşı : Bağırsak sorunlarınız varsa ve mide yanması gibi durumlarda bal, portakal suyu ve bir çorba kaşığı aloe vera bitkisini bir bardak suda karıştırın. Bu karışım mide hazımsızlığı, mide yanması ve bağırsak sorunlarına iyi gelecektir. Bu karışımı kahvaltıdan önce içmeniz tavsiye edilir.

4. Ağız sorunları : Aloe vera ağız içinde ülser, diş eti iltihaplanması ve ağız içi iltihap ile yaralara iyi gelmektedir. Aloe verayı iyice ezip ağzınıza sürerseniz bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

5. Selülit oluşumunu azaltır : Dermatolojik olarak selülite karşı yaygın olarak kullanılır. Gece yatmadan önce aloe verayı iyice ezin ve problemli olan bölgenize sürün. Sonra sürdüğünüz yeri streç folyo ile kapatın. Sabah ise temizleme yapabilirsiniz. Tabi bu işlem ile birlikte beslenme ve spora da önem vermelisiniz.

6. Sivilcelere karşı önlem : İçerdiği iltihap sökücü özelliği sayesinde sivilcelere karşı düşmandır. Aloe vera özlü sabun, krem ve losyonu sabah akşam problemli bölgenize sürün. Bu sadece sivilcelere karşı etkili olmayacak ayrıca o bölgede biriken yağ miktarınıda kontrol altına alacaktır.

7. Kepeğe karşı etkilidir : Saçları günde 1 kere aloe vera ile yıkarsanız kepek sorunu ortadan kalkacaktır.

8. Saça faydası büyük : Saçın daha ipeksi ve parlak olmasını sağlar. Kafa derisini yazın UV ışınlarından korur. Ayrıca saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi saçın yıpranmasıdan sonra kullanırsanız saçınız güçlü ve canlı hale gelecektir.

9. Rahatlama etkisi : Aloe vera ile saçları yıkamanız size büyük bir rahatlama getirecektir. Kafa kaslarını gevşeten ve anestetik özellik bulunan aloe vera, saçı her yıkamada kafa derisinde masaj etkisi yaratacak ve streslerinizi alıp götürecektir.

10. Zayıflamaya yardımcı : 1 orta boy aloe vera yaprağının dikenlerini alıp parçalara ayırın ve 1 çorba kaşığı bal ile 1 limon suyunu karıştırın. Ardından karışımı süzün ve sabah kalkınca için. Bu sayede sindirim hızlanacak.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir