Binance

Alerji Vakalarında Cilt Temizliği Önemi

Alerji her bir kişinin başına gelebilecek bir durumdur. Alerji cildin hassasiyetinin bir ölçüsüdür. Hassas cilt diye bir tanımlama tıbbi açıdan yoktur. Bakımlara daha duyarlı ve normal cilde oranla tahriş olmaya daha çok meyilli denilir. Peki, alerji nedir? Alerji, cildin tahriş edici maddelerin ciltte oluşturduğu reaksiyonlardır. Bu reaksiyonlar sonrasında geriye kırmızılık noktalar, kırmızı ve şişik noktalar, pul pul olmuş bölgeler, küçük kabarcıklar, deride kaşınma ve yanma hissi bırakır.

Cilt Temizliği

Neden Alerji Oluşur?

Her kişinin tahriş olmaya direnci farklıdır. Ancak hassas ciltler diğer ciltlere göre tahriş olmaya daha yatkındır. Bu durum genetik olarak açıklanabilir. Çünkü bu tip kişilerde cildin epidermis tabakası incedir, sinir uçları savunmasızdır ve sinirsel tepkiler daha güçlüdür. Bu nedenle yanma, sızlama, kaşınma gözle görülmeyen alerji belirtileridir. Genetiğe bağlı olarak kızıl saçlı, açık tenli ve rengi gözlü kişilerde görülür. Hassas ciltlerde kan damarları ve sinir uçları yüzeye daha yakındır. Bu nedenle sıcağa ve soğuğa daha duyarlıdır. Ciltte bulunan koruyucu yağların az olması alerjenik etkilere karşı bariyer fonksiyonunun olmaması demektir.

 

Destek Bakım Yapılmalıdır

Bu yüzden hassas ciltler bu bariyere destek yani bakım yapmalıdırlar. Bağışıklık sistemi hassas ciltlerde uyarılara daha çabuk cevap verir. İlgili bölgede oluşan rahatsızlıkta vücut kanı oraya taşır ve kızarıklık veya pembelik görülebilir. Açık tenli olanlarda bu daha belirgindir. Hassas cildi korumada yapılan işlemler sadece kızarıklığı azaltmaz yangı, sızlama, kaşıntı hissi, pullanma gibi istenmeyen durumların azalmasını sağlar. Alerji vakalarında cilt temizliğinin önemi rahatsızlığı en kısa sürede iyileştirmede etkin rol oynar. Peki alerji olduğumuzda kendimiz neler yapabiliriz? İlk olarak cildimize elimizle müdahale edeceğimizden tırnaklarımız kısa ve temiz olmalıdır.

 

Oluşan alerji bölgesini kaşımamamız veya elimiz sürekli o bölgede olmamalıdır. Oluşan bölgedeki tahriş edici reaksiyonları kaşıyarak yeni bölgelerde çıkmasına neden olabilirsiniz. Buda alerji süresini uzatır ve sizi mutsuz eder. Ancak dayanılmaz bir hal alıyorsa tırnaklarımız temiz ise sadece kaşınan bölgeyi hafifçe kaşınmalıdır. Alerji bölgesini giydiğimiz kıyafetlerle üstünü kapatmamakta fayda var. Görüntüden mutsuz olup sıkı veya bölgeyi kapatan kıyafetler giymek sadece dış görüntünüzü etkiler ama alerji süresini uzatmış olur. Mümkünse geniş ve rahat kıyafetler giymek sizin yararınıza olacaktır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.