Binance

Alan Adı Sorgulama

Alan Adı Sorgulama
Alan Adı Sorgulama

Alan Adı Sorgulama

Öncesinde domain sorgulamayla ilgili yazımızı, Blogrom.Com aracılığıyla sizlerle paylaşmıştık.

Diğer bir ismi Domain olan alan adı, web sitesilerinin girişi için önemli bir husustur. Bu husus için bireysel ya da kurumsal olarak isimler belirlenmektedir.

Belirlenen isimler ise tescil ettirilerek ödeme işlemleri yapıldıktan sonra sizin olmaktadır. İsmi belirlenen bir Domain yani alan adı için de web sitesi oluşturarak şekillenmesi sağlanmaktadır. Bu web sitesinin şekillenmesi veya tasarımı tamamen size bırakılmaktadır. Ancak siz alan adınızı ne kadar akılda kalıcı ve erken seçerseniz avantajlı hale gelirsiniz.

Avantajlı duruma düşmek içn de alan adı sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir.

Alan adı tescil işlemi nasıl yapılır?

Oluşturduğunuz alan adınızda yapmanız gereken tescil işlemlerini halletmektir. Belirlediğiniz bir isimle oluşturduğunuz alan adınıza uzantı ile tamamlayarak sahip olmanız gerekmektedir.

Alan adının tescili ise en az 1 yıldır. 10 yıla kadar süresi uzatılabilen tescil sürecini istediğiniz zaman uzatma imkanına da sahipsinizdir.

İsmine ve sonuna gelecek uzantısında karar verdiğiniz bir alan adını almak için kayıt operatörüne girmeniz ve girdiğiniz siteye üye olmanız gerekmektedir. Karar verdiğiniz alan adınızı sepete ekledikten sonra, bilgilerinizi girerek kredi kartı ile ödeme işlemleri yaparsınız.

Ödeme işlemleri bittikten sonra da tescil işlemleri tamamlanmış ve belirlediğiniz alan adı sizin üstünüze alınmış olmaktadır.

Alan Adı Sorgulama için Tıklayınız!

Alan adı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Alan adı sorgulama işlemi internet üzerinden çok kolay olmaktadır. Yapmanız gereken tek şey sistem üzerinden belirlediğiniz alan adını yazmak ve uzantısı seçerek sorgulatmaktır. Bu işlemi bir de ayrıntılı olarak öğrenelim.

Alan adı almak isteyen müşterilen bir erişim ağı sağlayabilecekleri sistem bulmaları gerekmektedir. Bu sistem sayesinde alan adı sorgulama yapmak için karar verdikleri alan adını sorgulatmaları gerekmektedir.

Her zaman alan adının başına “www.” gelecek şekilde yapılmakta ve birçok bulunan uzantılardan birini seçerek sorgulatma işleminin tamamlanması gerekmektedir.  

Alan adı sorgulama işlemi sırasında eğer sistem üzerinde müsait durumu çıkıyorsa siz o alan adını almaya hak kazanabilirsiniz. Yine alan adı sorgulama sistemi üzerinde istediğiniz isim kullanılıyorsa kırmızı renk ile uyarı vermektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir