blogRom / Sağlık Haberleri / Akromegali Nedir?

Akromegali Nedir?

Akromegali Nedir?
Akromegali Nedir?

Vücudun sağlıklı, düzenli çalışmasını hormonlar sağlamaktadır. Hormon adı verilen kimyasal bileşikler salgı bezi denilen özel dokularda üretilerek kana verilir.

Salgılandığı yerden görev yapacağı yere kan dolaşımı ile taşınan hormonlardan biri de büyüme hormonudur.

Büyüme hormonu normal olarak herkeste üretilmesi gereken ve büyümeyi sağlayan bir hormondur.

Beyinde bulunan hipofiz bezinin ön lobundan salgılanan büyüme hormonu (STH) normalden çok daha fazla üretilirse akromegali denilen orantısız büyümeye sebep olan bir hastalık oraya çıkar.

Akromegali Hastalığın Belirtileri

Büyüme dönemini tamamlayan kişilerde ortaya çıktığında sadece ellerin, ayakların genişlemesi, çenenin ve burnun büyümesi, ses kalınlaşması görülür.

Hormon sebebiyle büyümenin arttığı ve şişliklerin ortaya çıktığı yetişkin kişilerde bir süre sonra yüzükleri ve ayakkabıları dar gelmeye başlayacak, yüz kaba bir görünüm alacaktır.

Bu arada dilde de büyüme görülecek, cilt kalınlaşacak, şiddetli terlemelerden şikâyet edilebilecek, hipofiz bezi gözlerin arkasında bir yerde konumlandığı için görme problemleri de ortaya çıkabilecektir.

Akromegalinin Tedavisi Var Mıdır?

Hastalık şüphesi olması durumunda öncelikle büyüme hormonu miktarı ölçülecektir. Ağızdan verilmek üzere şeker yüklemesi yapılmakta, her yarım saatte bir hormon seviyesi ölçülmekte, tanı buna göre koyulmaktadır.

Elbette tanı koymak için sadece hormon ölçümü yapılmamakta hipofiz bezi MR ile görüntülenmektedir.

Tedavinin planlanabilmesi için sebebin iyi saptanması gerekir. Fazla hormon üretiminin sebebi çoğunlukla huyu iyi olan tümörlerdir.

İlaç tedavisi denenebilse de duruma göre ya cerrahi girişim ya da ışın tedavisi tercih edilecektir. Tedavi edilmez ise iç organlar aşırı büyüyecek, önemli sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Akromegali hastaları 20- 30 yıl arası hatta daha fazla yaşayabilmektedir.

Hipofizin işlevi tamamen bozulursa aşırı kilo kaybı, şeker hastalığı, özellikle 40 yaş üstünde kalp ve damar sistemindeki sorunlar nedeniyle yaşam süresi kısalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir