Binance

Akıllı Saatlerin Günlük Hayatımızdaki Yeri

Giyilebilir teknolojinin kafasını çeken ürünlerden bir adeti de akıllı saatler. Daha acele kabul gördüler, daha süratli geliştirildiler ve şu anda piyasada diğer çoğu giyilebilir ürüne göre daha çok tür barındırıyorlar. Bazı devler çokdan kollarını sıvadı, ikinci ve hem de üçüncü ürünlerini bile pazara çıkardılar. Yine de piyasada az alternatif olmasına karşın akıllı saatlere büyük bir talebin bulunduğunu söylemek olası. Bunların başlıca namacıylai akıllı saatlerin birtakım mühim üstünlükleri yanında getiriyor oluşu. Fakat şimdilik akıllı saat sektörü devrimlere çok açık. Diğer bir söyleyişle daha katedilmesi lüzumen çok yol var. İşte bunu dememizin başlıca namacıylai de akıllı saatlerin şu anda sahip oldukları dezüstünlükleri.

Avantajları

Öncelikle şık birer saatler. Saat, çoğumuzun kullandığı, yanından ayırmadığı aksesuarlardan bir adetsi. Yani saat takmaya esasen alışığız birçoğumuz. Bu amaçla akıllı bir saati de takmak birçoğumuz amacıyla zor olmuyor. Kolumuzdaki varlığını yadırgamıyoruz üstelik getirdiği özelliklere de sahip olmuş oluyoruz.

Giyilebilir teknolojilerin ortak gayesi hayatı basitlaştırıcı özellikler sunmak. Akıllı saatlerin de başlıca özelliklerinden bir adetsi bu. Telefon cebinizde ya da çantanızda diyelim. “Neden en küçük bir titreşimde ya da seste telefonunuzu çıkarıp ne var diye bakıyorsunuz ki?” diye soruyor bu saatler size. Yani sizi bu zAhmetten kurtarmayı ve asli faaliyetleri saatiniz üzerinden yönetebilmenizi vadediyor.

Akıllı saatinizi üreticinizin izin verilen ölçüde çoğu ek fonksiyon amacıyla kullanabiliyorsunuz. Bunlardan en basiti alarm. Günlük tempoda belirleyeceğiniz bir saatte çalmasını sağlayabiliyorsunuz. Sonuç olarak esasen kolunuzda olan saatinizi titreşiminden ya da sesinden farkedebiliyorsunuz. Hem de akıllı saatiniz üzerinden telefonunuzdaki Facebook, Twitter bildirimlerinizi görebiliyorsunuz. Gelen mesajları okuyabiliyor, davetiyeları görebiliyorsunuz ve arayan numarayı reddetme özellikleri de sahip olunan oluyor. Tabii namacıyla reddetme var cevaplama yok diye sorarsanız, sizi arayan birey ile bahsetmek amacıyla mikrofon ve hoparlör kısımlarına yani dolayısı ile telefonunuza lüzumsiniminiz var. Yani bir davetiyeyı yanıtlamak istiyorsanız telefonunuzu elinize almalısınız. Üreticiler amacıyla bir ses çıkışı bir ses girişi yerleştirmek zor olmasa lüzum lakin her ne kadar saat üzerinden birisi ile bahsetmek çok havalı gözükse de günlük kullanımda pek rahat olmadığı kesin.

Hem de diğer bir program sizlere akıllı saatiniz üzerinden telefon kameranızı denetim etmenize imkan sağlıyor. Yani telefonunuzu uzak bir yere sabitleyip toplu bir fotoğraf çekinmek dilerseniz saatiniz üzerinden deklanşör tuşuna basmanız olası.

Akıllı bilekliklerde bulunduğu gibi akıllı saatlerde de spor üstüne fonksiyonler çok seviliyor. Bir vakit aralığı vakitsince yaptığınız spor ile ilgili bilgi toplayıp telefonunuz üzerinden rapor almanızı sağlayabiliyorlar.

Telefonunuzu nereye koyduğunuzu bulabilmenizi gerçekleştiren küçük yazılımlar da sahip olunan örneğin. Çantanızın içersinde ya da evde nereye koyduğunuzu bulamadıysanız saatiniz üzerinden tek bir dokunuşla telefonunuzun ses çıkarmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bunlar gibi daha çoğu program akıllı saatiniz amacıyla sizi bekliyor. Tek yapmanız lüzumen programlamayı telefonunuza indirmek. Telefonunuz vasıtası ile de saatinizde bu programlamayı kullanabiliyor oluyorsunuz.

Özelliklerinin dışında bir üstünlük olarak basit bağlanılabilir olduklarından da bahsedelim. NFC ve Bluetooth teknolojileri vasıtası ile akıllı telefonunuz ve saatiniz tam bir bağlantı içerisine girebiliyorlar. İlk kurulum, eşleme ve program yükleme aşamaları biraz vakit alsa da ardından amacıyla bir daha uğraşmanıza lüzum kalmıyor.

Akıllı saatler bundan sonra su geçirmez olarak tasarım ediliyor. Sertifikaları ve bu sertifikaların bağladığı şartlar tarafında toza ve suya karşı belli bir dayanıklılık sağlayabiliyorlar ki bir saat amacıyla en mühim meselelerden bir adetsi belki de bu. Mesela elinizi yıkarken ıslanmasından korkmanıza belki de hiç lüzum yok.

Hem slikon, hem de metal kayışlı modelleri var. Tarzınıza ideal bir adet seçebilirsiniz. Hem de çoğu modelde kordon bağlanma noktaları classic saat kordonları ile de uyumlu olabiliyor. Yani bir saatçiye gidip ideal modeller arasında seçim yaparak saatinizin kordonunu değiştirebilirsiniz.

Dezavantajları

Akıllı saatlerin en büyük dezüstünlüklerindan bir adetsi tek başlarına nerdeyse fonksiyonsiz olmaları denilebilir. Özelliklerini kullanabilmeniz amacıyla kesinlikle bir telefona lüzumsinim duyuyorsunuz. Esasında diğer bir yandan baktığımızda bu saatlerin bir telefondaki fonksiyonlere sahip olabilmesi amacıyla belki küçük bir telefon boyutunda bir aygıtı kolunuza takmanız lüzumecekti ama tekrar de tek başlarına kullanılamamalarının kimi vakit can sıkıcı bulunduğu bir gerçek.

Şarj edilmesi lüzumen bir aygıt daha. Klasik bir saatin tek bir pille ömrü ne kadar devam ediyor? Yıllar boyu herhalde. Fakat mevzu akıllı saat olunca hayatımıza şarj etmemiz lüzumen bir aygıt daha girmiş oluyor. Küçük ekranları namacıylaiyle telefonlara göre daha uzun bir şarj vakitsine sahip oldukları bir gerçek olsa da tekrar de dayandıkları gün adedi bir elin parmakları kadar anca. Modeller arasında büyük değişiklikler gözetsek de ortalama olarak saatinizi ekranındaki saate bakmak dışında kullanmazsanız 7-10 gün dayanabilir. Fakat özelliklerini kullanmaya, ekranını açmaya, programlara girmeye başladığınızda pil ömrü 1-2 güne düşüyor.

Yalnızca kendi şarjlarını tüketseler tekrar iyi. Bir yandan telefonunuzda açık olan bluetooth, bir yandan da sıksık çalışır haldeki programlar namacıylaiyle telefonunuzun da pil ömrü kısalmış oluyor. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak bu kısalma miktarı değişebilir lakin kimi kullanıcılar saatlerini pil oburu olarak da adlandırabiliyorlar.

Hayalimizde telefonumuzu evimizde unutsak da ya da diğer bir sebeple bir yerde bıraksak da bu vakit zarflarında saatimizden cevapsız davetiye olup olmadığını, mesaj ya da bildirim gelip gelmediğini görebilmek var. Fakat günümüzün saatleri bu hususta sınırlı. Bluetooth bağlantısı şart. Saatinizi aktif kullanabilmek amacıyla de telefonunuz saatinizle belli bir uzaklıkta bulunmak zorunda. Zaten bir müddet uzaklaşınca bağlantının koptuğu da görülebiliyor.

Son olarak bir de fiyatlarından bahsedelim. Akıllı bir saat edinmek istesek de yüksek fiyatlara sahip olduklarını da belirtmemiz lazım. Bu da akıllı bir saat alabileceklerin miktarını bir hayli düşürüyor. Ortalama bir akıllı saatin 400 TL – 1200 TL arasında bulunduğu bugünümüzde bu fiyatlara yeni bir akıllı telefon almanın olası bulunduğunu da biliyoruz. Yani ek bir akıllı telefon parasını da saate vermek lüzumebiliyor. Tabii bir yandan markalı, orijinal bir geleneksel kol saatinin de fiyatı bu Aralıkta. Yani belki de normal bir kol saati yerine aynı fiyat aralığında bir akıllı saat tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Fiyat dengesini kurmak tamamıyla size kalmış.

Yazımızda direkt olarak bir akıllı saat üzerinden gitmek yerine genel ortak özellikleri üzerinden artı ve eksilerinden bahsettik. Kişisel kullanımlarda birtakım dezüstünlükleri sizin amacıyla önemsiz; birtakım üstünlükleri da daha mühim olabilir. Fakat genel itibari ile modeller arasında da büyük değişiklikler bulunduğunu bilmelisiniz ve şayet yeni bir akıllı saat alma niyetinde iseniz kesinlikle var olan modelleri incelemeli, size ideal bir seçim yapmalısınız.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.