Binance

Ağız Kuruluğu Nedir?

Ağız Kuruluğu Nedir?

Ağız sağlığının önemi için tükürük salgısı oldukça önemli olmaktadır. Tükürük ağzı nemli tutarak, kuruluğu engeller. Ağız kuruluğu tükürük bezlerinin yeteri kadar çalışmaması sonucu ortaya çıkar.

Ağız kuruluğuna tıpta ‘kserostomi’ denmektedir. Genel olarak ağız kuruluğu herhangi bir hastalık olarak görülmemektedir. Ancak birçok hastalık ağız kuruluğuna sebep olabilmektedir.

Ağız kuruluğu sürekli olarak devam ediyorsa, uzman bir doktora başvurulması yararlı olacaktır. Tedavi edilmediği taktirde ciddi problemlere yol açarak, ağız kokusu gibi problemeler de meydana gelecektir.

Ağız Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Ağız kuruluğunun birçok belirtileri vardır. Genel olarak ağızda yanma, batma, ağız kokusu, hassasiyet ve ağız yaraları gibi belirtileri olmaktadır.

Ağız kuruluğu kesinlikle göz ardına alınmaması gerekmemektedir. Bol bol içilmeli ve ağız bakımı aksatılmamalıdır. Bu belirtilere ek olarak; tükürük salgılarının yapışık olması ve kalın olması da ağız kuruluğunun belirtileri arasındadır.

Ağız Kuruluğunun Tedavisi

Ağız kuruluğunun önüne geçebilmek için kesinlikle sigara tüketilmemelidir. Sigara ağız kokusuna neden olan başlıca nedenleri arasındandır. Stres yapılmamalı ve diş bakımına dikkat edilmelidir.

Ağız kuruluğunu önleyebilmek adına bol miktarda su tüketilmelidir. Ancak ağız kuruluğunun tedavi edilmesi için ilk olarak doktora başvurulması gerekmektedir. Altında yatan nedenler bilinmeli ve doğru tedavi yöntemleri uygulanması daha faydalı olacaktır.

Ağız kuruluğunu tedavi edebilmek için kafein ve alkol gibi maddelerde tüketilmemelidir.

Alkol ve kafein vücudun su kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de ağız kuruluğunu ortaya çıkartır. Bunun yanı sıra, ağız kuruluğunu engellemek için meyve tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle de elma, ağız kuruluğunu gidermeye yardımcı olmaktadır.

Ağız kuruluğunun tedavisi boyunca ağızdan nefes almamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle de gece uyurken ağzın açık kalması, ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir