Binance

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) ile Para Kazanmak

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) ile Para Kazanmak
Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) ile Para Kazanmak

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) ile Para Kazanmak

Başlamadan önce bir şeyi açıklığa kavuşturmak isteriz: Kolay para diye bir şey yoktur ve bu makalede okuyacağınız ipuçları sizi bir gecede zengin etmez. Kolay para kazanmanın yolunu arıyorsanız bu makale sizin için uygun değildir.

Bu makale, internetten para kazanmanın yollarından biri olan affiliate marketing hakkında aşağıdaki başlıkları kapsamaktadır:

1-Affiliate marketing nedir ve affiliate marketing türleri nelerdir?
2-Affiliate marketing yapmanın avantajları
3-Başarılı olmak için bazı ipuçları ve uygulamalar

Gerçekten affiliate marketing ile para kazanmak istiyor musunuz? Öyle ya da böyle affiliate marketing ile para kazanmak deneyim, site trafiği ve sadakat gibi bir takım faktörlere bağlıdır. İşte sizlere ister bir ek iş ister de tam zamanlı bir iş olarak yapabileceğiniz affiliate marketing:

Affiliate marketing nedir?

Affiliate marketingte firmalar ürünlerini ya da hizmetlerini internet ortamında pazarlamanız karşılığında size satış başına önceden belirlenen bir komisyon öderler.

Temel olarak işletmeler ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmanıza karşılık sizi ödüllendirirler. Diyelim ki bir giyim firmasının affiliate programına katıldınız ve ürünlerinin tanıtımını yaptınız. Daha sonra bir ziyaretçi firmanın internet sitesine girerek alışveriş yaparsa firma size bu alışverişten bellli bir komisyon öder. Diyelim ki bir kişi sizin yönlendirmeniz ile 30 TL’lik bir alışveriş yaptı. Firma size bu alışverişten ortalama 5-15 TL arasında bir komisyon ödeyecektir. Bu komisyon oranı tabii ki firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir.

Kuşkusuz affiliate marketing online olarak para kazanmanın en hızlı ve en ucuz yoludur çünkü herhangi bir ürün yaratmak zorunda değilsiniz. Basit bir şekilde alıcı ve satıcı arasında bağlantı kurarak kendi komisyonunuzu alırsınız.

Affiliate marketing ile nasıl para kazanılır?

Bir affiliate programa katıldığınızda ve satmak istediğiniz ürünleri seçtiğinizde satıcılar size bir kod verirler. Affiliate programlarının çoğu hazır metin linkleri, bannerlar ve diğer yaratıcı formlardan verirler. Sizin yapmanız gereken tek şey kodu kopyalamak ve ziyaretçi trafiği sağlamak için kendi internet sitenize yerleştirmektir. Ziyaretçiler internet sitenizdeki bu linki tıkladığında ürünün bulunduğu internet sitesine yönlendirilirler ve ürünü alırlarsa veya hizmete abone olularsa size komisyon ödenir.

Satıcılar affiliate kimliğiniz ve kullandıkları affiliate yazılımlar sayesinde performansınızı izlerler.

Komisyon almak için sürekli ürün satmak zorunda değilsiniz. Farklı affiliate programlar farklı ödeme koşulları sunarlar:

Satış başına ödeme (pay per sale ): bu programda satıcı satış işlemi tamamlandıktan sonra size satış yüzdesi verir.

Tıklama başına ödeme (pay per click ): bu programda satış gerçekleşsin yada gerçekleşmesin satıcının internet sitesine yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin sayısına bağlı olarak ödeme alırsınız.

Yönlendirme başına ödeme (pay per lead) : Ziyaretçiler basit bir form doldurarak iletişim bilgilerini hedef siteyle paylaştıkları anda ödeme alırısınız.

Neden affiliate marketing?

Affiliate marketing dünyada en hızlı büyüyen ve en iyi internet pazarlama tekniklerinden biridir. Bunun nedenlerine gelince:

Uygun maliyetli: internet üzerinde pazarlama yapmak ucuzdur ve üretim maliyetlerini düşünmenize gerek yoktur çünkü ürünler satıcılar tarafından geliştirilir. Fiziki bir dükkana veya eleman almaya gerek yoktur.

Global pazar: online pazarlama dünyanın her noktasındaki insanlara kolaylıkla ulaşma fırsatı sunar.

Ücret yoktur: affiliate programlara katılmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Sadece bazı firmalar bir defaya mahsus olmak koşuluyla düşük ücretler talep eder.

Depolama yok nakliye yok: depolamayla, paketlemeyle veya nakliyeyle ilgili endişelenmenize gerek yoktur. Bütün bunlar satıcının sorumluluğundadır.

Müşteri desteği yoktur: Müşteri desteği vermenize veya tüketici şikayetleriyle ilgilenmenize gerek yoktur.

Pasif gelir: düzenli bir iş çalışmaya devam ettiğiniz sürece sabit gelir sağlar. Bu iş sayesinde pazarlama becerilerinize bağlı olarak sürekli çalışmanız gerekmeden para kazanabilirsiniz. Çoğu zaman günde 1-2 saat çalışmanız yeterli olacaktır.

Evden çalışmak: yeterli parayı kazamaya başladıktan sonra her gün aynı saatte işe gitmenize veya trafikte sıkışmanıza gerek kalmaz. Evinizden rahat bir şekilde dilediğiniz kadar çalışabilirsiniz.

Başarılı bir satış ortağı olabilmek için ipuçları

Satış ortaklığının bütün faydalarını okuduktan sonra bir gece de zengin olabileceğinizi düşünürseniz yanılırsınız. Affiliate marketin internetten para kazanmanın en iyi yollarından biridir ancak oldukça da rekabetçidir. Affiliate marketingte başarılı olmak için pazarın ihtiyaçlarını bilmeli, ürünleri nasıl teşvik etmeniz gerektiğini öğrenmeli, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bilmelisiniz. Aşağıda satış ortaklığı yapmanızda başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları vardır.

1 – Az sayıda olan ürünleri tercih edin

Affiliate pazarlamacıların çoğunun yaptığı ilk hata farklı bir sürü affiliate programına katılmak ve hepsini tanıtmaya çalışmaktır. Satış ortağı olduğunuz ürünleri bu şekilde takip etmek oldukça zordur ve hiçbir ürünü düzgün bir şekilde tanıtamazsınız. Başarılı olmak için ihtiyacınız olan az sayıdaki ürünleri tanıtmaya çalışmaktır. Pazarın ihtiyaçlarını anlamaya çalışın ve internet sitenizle aynı doğrultuda olan ürünleri tercih edin.

2 – Ürünleri tanıtmak için farklı birçok trafik kaynağı kullanın

Affiliate marketing yapanların birçoğu sadece kendi internet sitelerine reklam koyarlar. Bu yaklaşım da herhangi bir yanlışlık yoktur ancak ürünü eş zamanlı olarak tanıtabileceğiniz bir sürü kaynak vardır. Satış sayfasına ne kadar çok insan yönlendirirseniz para kazanma şansınız da o kadar artar.

Google Adwordsu kullanabilirsiniz. Adwords hesabınızda basit bir reklam yapın. Daha sonra reklamda affiliate linkinizi kullanın. Açıkçası bu dönüşümleri sürekli ölçmeli ve kampanya maliyetinin kampanya kazancından daha az olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Ayrıca başka sitelere reklam verebilir, facebook ve twitter gibi sosyal ağları da aktif olarak kullanabilirsiniz.

3 – Affiliate kampanyanızı test edin, ölçün ve izleyin

Farklı promosyon stratejileri kullanmak iyi fikirdir böylece neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlarsınız. Bölünmüş sınamalar yapmayı deneyin ve her kampanyanın performansını ölçmeye çalışın. Daha sonra harekete geçin. Bu noktada yapacağınız birkaç değişiklik kazancınızı ciddi anlamda arttıracaktır. İnternet sitenizin farklı yerlerine banner reklamlar koyduğunuzdan emin olun. Bazı yerleştirmeler diğerlerine göre daha dikkat çekicidir.

Affiliate programların çoğu temel istatistikler verir. Ancak tabii ki kendi yazılımınızdan da takip edebilirsiniz. Affiliate programınızı takip edebileceğiniz bir sürü takip yazılımı vardır.

4 – Ürün talebini araştırın

Talebi düşük olan bir ürün satmaya çalışıyorsanız istediğiniz kadar çaba gösterin satış yapamazsınız. Bu nedenle biraz araştırma yapmak iyi bir fikir olacaktır. İnternet sitenizin ziyaretçi trafiği iyiyse online bir anket düzenleyebilir ve ziyaretçilerden kolaylıkla bilgi alabilirsiniz.

5 – Yeni metotları ve teknikleri yakından takip edin

Affiliate marketing oldukça rekabetçidir ve sürekli yeni teknikler çıkar. Bu teknikleri ve pazar trendlerini yakından takip edin.

6 – Doğru satıcıyı seçin

Bir ürünün tanıtımını yaparken aynı zamanda bu ürünün arkasındaki firmayı veya kişiyi de tanıtmış olursunuz. Sizin tavsiyelerinizi dinleyerek satıcının internet sitesini ziyaret edip ürün alan ziyaretçilerin mutsuz olmasını istemezsiniz. Mutsuz olan ziyaretçi tekrar internet sayfanıza girip tavsiyelerinizi dinler mi sizce? Büyük olasılıkla hayır. Bu durum uzun vaadede güvenilirliğinizi zedeler. Genellikle iyi müşteri hizmetleri veren firmaların veya internet sitelerinin müşteri tatminleri de yüksek olur. Bu nedenle bu ürünlerin tanıtımını yapmanız sizin faydanıza olur.

7 – Yardımcı araçları kullanın

Affiliate marketing konusunda ciddiyseniz daha verimli olmanıza yardımcı olacak araçlar bulun. Bir sürü yardımcı araç vardır.

Ziyaretçilerin ürünleri satın almaları için dua etmek yerine her şeyi düzgünce ayarlayın. Ziyaretçilerin affiliate linklerinize tıklayacağını ve ürün alacağını düşünüyorsanız internet sitenizin farklı birçok yerine affiliate linki yerleştirmeyin. Yapılandırılmış bir plan yapın. Affiliate marketing ciddi ve kazançlı bir iştir bunu sakın unutmayın.

Affiliate marketing ile ne kadar kazanabilirim?

Gerçekçi olmak gerekirse ne kadar kazanacağınız konusunda size kesin rakamlar vermek umut tacirliğinden öteye gitmeyecektir. Sanırım bu noktada, çevremizde affiliate marketing yapanlardan örnek vermek en doğrusu olacaktır. Satış ortaklığını sadece evde ek iş olarak yapan arkadaşlarımız, ayda 300 ile 1500 TL arasında değişen rakamlarda paralar kazanmaktadırlar. Ek işten kastımız günde 1-2 saatlarini bu iş için ayırıyor olmalarıdır. Diğer türlü tam zamanlı olarak bu işi yapanlar ise 5 bin TL’ye varan rakamlarda para kazanabilmektedirler.

Eğer siz de internetten para kazanma konusunda kararlı olur ve bu iş için yeterli azmi gösterirseniz 3-4 ay içinde 300-500 TL arasında bir ek kazanca sahip olabilirsiniz. Sadece gerekenleri uygulayın ve sonrasında arkanıza yaslanın!

Ek iş yaparak para kazanmak istiyorum diyenler için internetten para kazanma yollarını ve en kazançlı ek iş imkanlarını araştırmaya devam edeceğiz. Para ve sevgi ile kalın…

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir