Binance

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Genel olarak A vitamini, diş ve kemik gibi dokuların gelişimi için gerekli olan vitamin grubudur. Dokulara iyi geldiği kadar da düşük ışıkların olduğu bir ortam da bile gözün iyi görmesini sağlar dolayısıyla göze iyi geldiği de bilinir. Katarakt oluşumunu engellemesi adına A vitamini oldukça önem arz etmektedir göz sağlığı açısından.

A vitamini, hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunması kolay olan bir vitamindir. Hayvanlarda ”Retinol”, bitkilerde ise ”Karotenoidler” gibi bileşenlerden oluşur. Hangi oranda A vitamini alınmalı şeklindeki soruya ise vereceğimiz cevap elbetteki kişinin yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Daha önce de değindiğimiz gibi retinol ve karotenoidler gibi bileşenlerden oluşan A vitamini hangi besinlerde yer alır? Örneğin; havuç, ıspanak, şalgam, papaya, kavun, domates, pırasa, bezelye, greyfurt, maydanoz ve kayısı gibi bitkisel besinlerde retinol bileşimleri yer alır.

A vitamini bulunan hayvansal gıdalar ise karotenoidler bileşiminden oluşmaktadırlar. Örneğin; Keçi sütü, inek sütü, ciğer ezmesi, tavuk, peynir, yoğurt, yumurta gibi besinlerde bol miktarda A vitamini bulunmaktadır.

Neredeyse her gün bu besinleri yediğimiz için A vitamini eksikliği söz konusu değildir. Ancak gebelik veya hamilelik dönemlerinde eksik alınmış olması ihtimali ile A vitamini eksikliğinden söz edebiliriz.

Bu eksikliğe bağlı olarak da çocuklarda ve yetişkinlerde gelişimlerine bağlı olarak kemik erimesi, kronik ishal vakalarına rastlanabilir. Ve kandaki demir seviyelerinde düşme (anemi) gözlemlenebilir.

A vitaminin eksik alınmasına bağlı olarak ortaya bazı hastalıklar çıkabilir. Örnek verecek olursak; Gözde görme bozuklukları, Gözde kuruluk, Dokuda sertleşme, İdrar yolları enfeksiyonu, Kemik ve dokularda zayıflama görülebilir. Tabiki eksik alınmasının yanı sıra fazla alınması da sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Karaciğer problemleri ortaya çıkabilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir