Binance

40 Yaşından Sonra İş Bulmak

40 Yaşından Sonra İş Bulmak

 

40 Yaşından Sonra İş Bulmak

40 yaşında olmanız ve geçmişte farklı alanlara başvurduysanız yaşadıklarınız nedeniyle, her türlü durum hakkında tecrübe sahibi olursunuz. Hevesinizi kaybetmemeniz, enerjik olduğunuzu göstermeniz, işinizi severek yapacağınızı belli ederek başvuruda bulunmanız gerekiyor. 40 yaşında olmak çok yaşlı olmak anlamına gelmediği gibi, iş hayatınızdaki ve yaşamınızdaki tecrübeleri harmanlamak için ideal olduğunuzun göstergesidir. İş aramaktan çekinmeden ve kendinize güveninizi kaybetmeden başvurularda bulunabilirsiniz.

Tecrübenizi Ön Plana Çıkarın

Zorunluluk nedeniyle başvurulan, mutsuz bir şekilde yapılacağı düşünülen iş kollarında uzun süre boyunca tutunmanız son derece düşük bir ihtimaldir. Özellikle bir önceki işinizden ayrılmanız ve 40 yaşında olmanız, severek yapmayacağınız bir iş için çok fazla emek göstermemenize yol açacaktır. Şu durumlara dikkat ettiğiniz taktirde sizinle birlikte 20 – 30 – 35 fark etmeksizin, iş başvurusunda bulunan kişilerin önüne geçmeniz mümkün olacak;

  • Moda, gıda, giyim, sağlık, eğitim veya ulaşım fark etmeksizin hangi alanla ilgili uzun süre boyunca tecrübeye sahipseniz, o alanda başvuruda bulunmalısınız.
  • Tecrübeniz bulunan iş kolunda daha önce hangi bölümde ne gibi işler yaptığınızı detaylı bir şekilde açıklamanız gerekir.
  • Yeni işinizde tecrübenizi de katarak neler yapabileceğinizi belirtirken, aynı zamanda bilmediğiniz herhangi bir konuyu öğrenmeye açık olduğunuzu göstermelisiniz.
  • Deneyiminiz ve bilgi birikiminiz ile en azından, uzun süredir çalışmaya devam eden diğer personeller kadar kuruma katkı sağlayabileceğinizi belli etmelisiniz.
  • Sorun çözme yeteneğine ve size verilen görevlerin üstesinden gelme başarısına sahip olmanız gerekir.

Tecrübeye sahip değilseniz endişe etmeyin!
 

Giriş seviyesi çalışabileceğiniz birçok şirket ve pozisyon mevcut. Çoğu şirket kariyer hedefi olan, genç çalışma arkadaşları aradığını ilanlarında belirtse de sizin yaşlarınızda kasiyer, satış danışmanı ve benzeri pozisyonlarda çalışan insan sayısı oldukça fazla. Yaş sınırına takılmadan iş başvurusu yapabileceğiniz bir firmaya örnek verecek olursak BİM Personel Alımı bağlantısını gösterebiliriz. Ayrıca çalışacağınız şirkete ve pozisyona göre değişiklik gösteren prim sistemleri sayesinde iyi maaşlar almanız da mümkün.

Sakinliğinizi Koruyun

CV gönderilirken gerekli olan bilgilerin verilmesi, diğer klasik CV’ler ile kıyaslandığında çok daha net bir şekilde ayırt edilebilecek bölümlerin doldurulması gerekir. Görüşmeye çağırıldığınızda, kendinizi tanıttığınızda yaptığınız genel açıklamanın yeterli olduğu düşünülmüş olacağı için hiçbir şekilde heyecanlanmamanız gerekiyor. Sakinliğini koruyan bireyler görüşme esnasında olumlu sonuçlar alma ihtimalini artıracaktır.

Özgüven sahibi olan bireylerin bilgi ve tecrübesini net bir şekilde göstermesi son derece önemlidir. Bu sayede klasik bir iş görüşmesi yerine, tercih edilme ihtimali yüksek olan başvuruyu yapmış nadir kişilerden biri olursunuz. Çalışma sürecinde neler yapabileceğini ve kuruma neler katabileceğini belli eden bireylerin deneyimleri, yaşlarıyla birleştiği taktirde oldukça önemli bir hal alır. Kısa sürede yönetici konumuna gelmek ve tecrübenizi de işin içerisine katarak kendinizi göstermek için yaşınız dezavantaj olmaktan çıkarak, avantajınız haline gelecektir.

İş Verenin Ne İstediğini Öğrenin

Çalışacağınız kurumun hedeflerinin neler olduğu, hangi alanlar için deneyimli çalışanlar aradıklarını ve sizin deneyimlerinizle örtüşüp örtüşmediğini analiz etmelisiniz. Bu sayede kendiniz için uygun olduğunu düşündüğünüz kuruluşlara yönelebilir, yaşınızı saklamaya çalışmak yerine gururla söyleyebilirsiniz. Aynı faaliyetleri gösteren bir kuruluşta uzun süre boyunca çalışmış ve yeterli tecrübeyi edinmiş olmanız, son derece önemli bir aşama kaydetmenizi sağlar. İş verenin çalışanlarından ve faaliyet gösterilen iş kolunda firmasından hangi noktalarda olmak istediğini öğrenmeniz gerekiyor.

Kurumun gelişmesinde sizin tecrübenizin ve bilginizin katkısının olacağını, çalışmaların daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilebileceğini belli etmelisiniz. Sadece bir CV ile bu bilgilerin okunan okullar ve çalışılan kurumlar belirtilerek tam olarak detaylandırılması mümkün olmayacaktır. Görüşmeye gittiğinizde sadece kendinizi tanıtmak yerine, işin ne olduğunu ve ne yapmanız istendiğini öğrenmeniz gerekiyor. Tecrübeli olduğunuz alan üzerinde, yeni bir çalışan olmanıza rağmen çok daha hızlı aşama kaydedebilirsiniz. Uzun yıllar boyunca çalışabileceğinizi, işi önemsediğinizi ve iş verenin isteklerine uygun çalışma prensiplerine uygun olduğunuzu belirtmeniz gerekir. Emekli olana dek çalışabileceğiniz işi, çok geç bir yaş olmayan 40 yaşında da bulmanız mümkün olacaktır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir