blogRom / Moda Haberleri / 2018 Tesettür Modası

2018 Tesettür Modası

2018 Tesettür Modası
2018 Tesettür Modası

Tesettür modası denildiğinde muhafazakar kitle direkt akla geliyor. Muhafazakar kadınların oluşturduğu tesettür modası gün geçtikçe büyüyor. Şu sıralar iyice satış oranlarını arttıran tesettür giyim, dinin esaslarına göre dizayn edilmesiyle ortaya çıktı. İslam dininin kuralları ve öğütleriyle ortaya çıkan bu giyim türünde asıl amaç kadının haram kabul edilen noktalarını örtmesidir. Bundan sonraki dikkat edilen unsur ise kadının vücut hatlarının korunumu ve belli olmaması adına yapılan çalışmalardır. Vücut hatlarının belli olmaması adına örneğin ferace geliştirilmiştir. Ferace derviş hırkası olarak da adlandırılan bir üst giysidir. Arka tarafı tamamiyle kapatmak için ferace tercihinde bulunan kadınlar, uzun manto (hırka) olarak kullanmaktadır. Böylelikle vücut hatlarının korunumu sağlanmaktadır. Diğer bir örnek ise tuniktir. Tunik bol kesimli gömlek olarak yine bir üst giysisi olarak dikkat çeker. Farklı renk ve stillerde üretilebilen tunik, bol kesimleriyle birlikte yine vücut hatlarının korunumu sağlar.

Tunik farklı ürünlerle kombine edilerek ortaya daha şık bir kombin koyulur. Etek tercihlerinde ise özellikle çan etekleri karşımıza çıkıyor. Çan eteklerinin ayak bileklerine kadar uzanması ve yine vücut hatlarını koruması daha çok alınmasına ana sebep. Böylelikle etek giyimi konusunda da tesettür giyim çalışmaları yapılmıştır. Tesettür giyim son beş yılda var olan pazar payını daha büyüterek, tesettür modasının oluşmasını sağlamıştır. Öyle ki artık tesettür modasına ait dergiler, televizyon programları ve internet siteleri dahi vardır. Özellikle tesettürlü bloggerlar tesettür modasına ait yeni ürünleri ve farklı kombinleri tanıtması açısından çok önemlidir.

Tesettür abiye konusunda ise yüksek satış oranları asla düşmemiştir. Türk insanının merasim yapma geleneğinden hareketle üretilen tesettür abiyeler özellikle düğün, nişan gibi aktivitelerde giyilmektedir. Hem dini olarak uygun olan hem de modern çizgilere sahip olan bu tesettür abiyeler koyu renkler veya tam zıt renklerle üretilmektedir. Tesettür modasının artık televizyon programlarında, haberlerde, dizilerde karşımıza çıkması ile birlikte, günlük hayatta da modaya uygun şekilde giyinen muhafazakar kadınlar dikkat çekmektedir. Özellikle dizilere sponsorluk yapan tesettür firmaları, dizideki bazı oyuncuların tesettürlü olmasını sağlayarak yeni kreasyonlarını tanıtabilmektedir.

2018 Tesettür Modası
2018 Tesettür Modası

Türkiye’deki dizi izleme oranlarına bakarsak bunun ne kadar mantıklı bir reklam seçeneği olduğu da gözler önüne serilmektedir. Türkiye’de diziler dışındaki en önemli diğer reklam seçeneği de internet olmakta. Yemek tarifinden en basit bilgiye kadar her şeyi internetten bulmamız ve araştırmalarımızı sürekli internette yapmamız sebebiyle tesettür modasına ait markalar, ürünlerini internet reklamları ile de bize tanıtmaktadır. Bu sayede satış oranlarını arttırarak daha fazla kitleye erişmektedirler. Tesettür modasının yeni çizimleri ve hakim renkleri ise bu yıl siyah, bordo, gri ve pembe olmakla birlikte yine aynı renklerin tonlarıyla oynanarak üretilmektedir.

İnternetten bahsetmişken tesettür markalarının internet satışlarının da küçümsenmeyecek bir sayıda olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle son iki yılda internet kullanımı ve internet alışverişlerinin artmasıyla birlikte, tesettürlü Youtuber’ların da etkisiyle artık internetten tesettür modasına ait satışlar yapılabiliyor. Birbirinden güzel kombin ve stillerin satıldığı sitelerde hem çeşitlilik sağlanırken hem de uygun fiyat politikası güdülüyor. Böylelikle muhafazakar kadınlar alışveriş merkezleri ve dükkanlar dışında internet satışlarını da değerlendiriyor. Türkiye’deki internet kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte yine tesettür modasının daha fazla satışa sahne olacağı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Kamusal alandaki kaldırılan baş örtüsü yasağından beri global markaların türban atılımları da dikkat çekmişti. Artık türban dışında ürünleri de üreten firmalar Türkiye pazarında daha büyük alan kaplamak için var gücüyle savaşıyorlar.

One comment

  1. Selam
    Burda Türban Veya Basörtüsü Ile Cikan Bu Islamla Ve Hicbir Dinle Ilgisi olmayan Bayanlarin Bunu Savunmalari Cok Düsündürücü Son Yillarda Bütün Dünyada Islamafobi Ve Dinler Arasi Farkliliklari Insanlara Dayatma Veya Benim Basim Kapali Ben Gercek Ve Inanan Islamin Sartlarini Yerine Getiriyorum Sen (Basi Acik Olanlar Icin ) Islamin Emirlerine Uymuyor Ve Allahin Emirlerine Karsi Geliyorsun Sen Müslüman Degilsin Veya Cok Agir Bir Sekilde (Kendini Bilmez Cahil Kisiler Icin ) Sen KAFIRSIN Gibi Agir Suclamalar Oluyor Madem ki ISLAM Mantik Dini Bu Türban Basörtüsü Veya Carsafi Savunmanin Hicbir mantigi Yoktur Dinde Yeride Yoktur Bu Kadinlarin Baslarini Örtmeleri Aslinda ORTACAG Dan Günümüze Farkli Görüs Ve Inanc Gruplari Ile Günümüze Kadar Gelmistir Bizleri Yaratan Allah Ise Madem Kadinlarinsaclari Ile Problemi Olacaksa Kadinlari SACSIZ Yaratsaydi Burda (Bas örtüsünü Savunanlar Düsünsün ) SUUDI ARABISTAN Islam Inancinin Dogus Ve Yayilis Hatta Peygamberin (Muhammed ) Dogdugu Ve Mezarinin Oldugu Ülke Arabistansa Mademki ALLAH Insanlari Esit Yaratiyorsa Neden SUUDI ARABISTAN DA Kadin Sadece Canli Varlik (Mahlukat ) Olarak Görülüyor Ve Yüzyillardir Böyle Yasiyorsa Burda Cok Büyük bir Celiski Yokmu Inancimiza Göre Insanlari Düsündüren Eylemi Yaptiran ALLAH Sa Neden Insanlari Ayri Olarak Görüyor Burda Ikinci Bir Celiski yokmu O Zaman Ya ALLAH Yok Onu Insanlar Var Olarak Yaratici Olarak Görüyor Yada Ortada Icinden Cikilmaz Bir Durum Oluyor Burda TÜRKIYEDE Bir TV Programinda Canli Yayinlarda Akilli Din Adami Alim Veya HOCA Olan NIHAT HATIPOGLU Cevaplasin Bu Hoca Diyor ki Mezarda Birbirlerine Yakin Insanlar (Mezarda Yatan Ölmüs ) Birbirlerin Ziyaret Ediyor Diyor Bende Diyorum ki Ey NIHAT HATIPOGLU Islama Göre Bir KAFIR Kisi Düsünülüyorsa Bu NIHAT HATIPOGLU KAFIRDIR O Dogru Biliyorsa ISLAM YOKTUR Yada Hepsi UYDURMA Benim Düsündügüm Dogru Ve NIHAT Hoca SAPIK Ben MEHTIYIM MEHTI Hepiniz Önümde DIZ Cöküp (Nihat Hatipoglu Dahil ) SECDE Edin LEN BEN MEHTIYIM MEHTI SAYGILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir